3 راهکار برای قطع مصرف و ترک اعتیاد در تعطیلات نوروز

بسیاری از معتادان به قطع مصرف و ترک اعتیاد در تعطیلات عید نوروز فکر می‌کنند. موفقیت در این امر با برنامه‌ریزی درست و تعهد به اجرای برنامه امکان‌پذیر است.

اگر درگیر اعتیاد هستید و برای رهایی از این معضل آماده‌اید، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای ترک اعتیاد است.

شاید کارفرمای شما آخرین هشدار را به شما داده است. ممکن است همسرتان شما را به طلاق تهدید کرده باشد. ضمنا احتمالا وضعیت مالی یا روانی یا عاطفی شما بسیار بحرانی باشد.

هر اتفاقی که شما را به این نقطه رسانده باشد که تصمیم به قطع مصرف و ترک اعتیاد بگیرید، در مجموع مثبت است. البته به شرط آن که شما هشدارها و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید.

تعطیلات نوروز برای بسیاری از معتادان سکوی پرتاب به سوی بهبودی بوده است. برای بسیاری دیگر از معتادان تعطیلات نوروز گودالی پر از مشکلات و تلخی های اعتیاد بوده که به عمق آن فرو رفته اند. این انتخاب شماست که از این تعطیلات چگونه استفاده کنید.

در ادامه 3 راهکار عمومی برای ترک اعتیاد در تعطیلات عید نوروز را که توسط گروهی از افراد باتجربه و موفق در قطع مصرف و ترک اعتیاد بیان شده است، مرور می کنیم.

1. به جلسات گروه‌های انجمن معتادان گمنام بروید

افراد حاضر در گروه های انجمن معتادان گمنام، معتادانی هستند که در حال بهبودند. علامت اختصاری این انجمن NA است. آنها در هر محله و شهر جلساتی تشکیل می دهند که شرکت در این جلسات برای معتادان خواستار بهبودی رایگان است.

جلسات NA  در تعطیلات نوروزی هم به صورت مرتب برگزار می‌شود.

شرکت در این جلسات موثرترین و موفق ترین بهبودی به شمار می‌آید. شاید در سرای محله یا پارک نزدیک خانه شما هم این جلسات تشکیل شود. با جستجو در اینترنت می‌توانید نزدیک ترین جلسه به محل زندگی خود را پیدا کنید.

قطع مصرف

2. قطع مصرف تضمینی بدون خماری را جدی نگیرید

قطع مصرف هر ماده مخدر سختی‌های خاص خود را دارد. باید بدانید که نمی‌توانید از خماری فرار کنید. واقع بینانه نیست تصور کنید بدون تحمل سختی موفق به ترک اعتیاد می‌شوید.

سختی‌های خماری با کمک پزشکان و افراد با تجربه‌ای که توانسته‌اند اعتیادشان را ترک کنند، تا حدی قابل تحمل‌تر می‌شود. تعطیلات نوروزی فرصت لازم برای تحمل عوارض قطع مصرف و خماری برای شما فراهم می کند. شما دیگر مجبور نیستید در حال خماری در محل کار هم حضور داشته باشید و این فرصتی بی نظیر است.

بهتر است از این تصور که هم می توانید عید نوروز را خوش بگذرانید و خماری نکشید و هم اعتیادتان را ترک کنید خارج شوید. این تصور بسیار کودکانه و دور از واقعیت است.

اگر در ماهواره یا فضای مجازی به شما وعده ترک اعتیاد تضمینی بدون خماری داده می‌شود، بهتر است به این وعده‌های فریب‌انگیز دل نبندید.

به جای خرید و مصرف داروهایی که در این تبلیغات به شما عرضه می‌شود، روش های تجربه شده و موفق قطع مصرف را از کسانی که توانسته‌اند از اعتیاد پاک شوند، جویا شوید.

3. از کمپ ها فراری نباشید

این درست که عملکرد برخی از کمپ‌های ترک اعتیاد بسیار بد بوده اما همه کمپ‌ها بد نیستند. خشونت با معتادان در بعضی از کمپ‌ها قابل انکار نیست اما کمپ‌هایی هم هست که با معتادان رفتار درست و محترمانه‌ای دارند.

کمپ مناسب برای ترک‌اعتیاد را می‌توانید با مشورت با کسانی که سم‌زدایی در این اماکن را تجربه کرده‌اند، پیدا کنید. شاید فکر کنید تعطیلات نوروز زمان خوبی برای ماندن در کمپ نیست. باید بدانید هر جایی که بتواند شما را در هدف خود برای ترک اعتیاد کمک کند، بهترین مکان برای گذران تعطیلات نوروزی شماست.

قطع مصرف و سم زدایی در خانه، در تنهایی و یا در کنار خانواده می‌تواند یک انتخاب موفق باشد اما تجربه نشان داده است که بسیاری از افراد موفق در ترک اعتیاد، سم زدایی خود را در کمپ‌ها انجام داده‌اند.

مطلب مهم درباره بهبودی از اعتیاد را بخوانید:

انتهای مطلب

دیدگاه ها

Samane

عالی و بسیار مفید بود

اکبر

با سلام
یه جوری باشه زمان ترک رو بشه کم کرد مثل همین ایام عید خیلی عالی میشه یه سری کمپ ها واقعا رفتار مناسبی ندارن البته هستن کمپ هایی که احترام میزارن ولی خب هزینه اون کمپ ها خیلی بالاس

phoenix

راهکارهایی برای کاهش زمان سم زدایی وجود داره که بر اساس نوع مواد مصرفی و مقدار مصرف و سن افراد و … میشه به معتادان کمک کرد زمان خماری فیزیکی کمتری داشته باشن

بهنام

به نظر من اراده اراده و اراده تنها راهکار برای انجام دادن هرکاری هستش، چه رسیدن به موفقیت چه رسیدن به هدف چه ترک اعتیاد و….

مهدی

پیشنهاد خوبیه. خیلی ها ممکنه فکر کنند چون عید هست فعلا باید دست نگه دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *