4 علامت اعتیاد که به آنها توجهی نمی شود

اغلب مردم تصور می کنند یک فرد معتاد کسی است که  لاغر و رنگ پریده و دارای سر و وضع آشفته باشد اما اعتیاد علائم دیگری هم دارد که می توان معتادان را از روی آنها شناخت.

به گزارش ترک باما، بیشتر اطرافیان یک فرد معتاد تا زمانی که اعتیاد آن شخص به مراحل حاد خود نرسد و اعتیاد در تمام تار و پود جسم و روح وی رخنه نکند، از اعتیاد او باخبر نمی شوند. علت این ماجرا، به این موضوع برمی گردد که بیشتر ما تعریفی کلیشه ای از یک معتاد داریم. در نظر ما یک فرد معتاد از نظر ظاهری ویژگی هایی دارد که با آنها شناخته می شود. مثلا ما فکر می کنیم یک فرد معتاد دائما سیگار می کشد. لاغر و تکیده است. سر و وضع آشفته و آلوده ای دارد و کلیشه هایی از این دست. به همین دلیل است که اگر به یک فرد چاق و خوش لباس برخورد کنیم که رفتار اجتماعی خوبی دارد هرگز گمان نمی کنیم او معتاد باشد.

سایت نمناک در مقاله ای به برخی نشانه ها و علائم اعتیاد پرداخته که کمتر به آنها توجه می کنیم اما با این علائم نیز می توان به اعتیاد یک فرد پی برد یا دست کم به معتاد بودن او شک کرد.

1. ارتباط اعتیاد با درماندگی و ناتوانی در اتخاذ تصمیم

یکی از مهم ترین علائم اعتیاد ناتوانی در تصمیم گیری است. در کنار آن علائمی مانند حالت تهوع و عرق هم ایجاد می شود اما به طور کل اعتیاد عاملی برای کاهش قدرت تصمیم گیری است. شاید حتی باعث یک رفتار خشونت آمیز یا یک تجربه بد هم بشود که در طول زندگی فرد را درگیر خواهد کرد، زیرا فعالیت در قسمت های مختلف مغز افت پیدا کرده و تصمیم گیری و تفکر منطقی را مختل می کند.

2. واکنش ها و عکس العمل های کُند و آهسته

اعتیاد دور موتور فرد معتاد را کند می کند. در واقع اعتیاد باعث می شود که مغز تولید انتقال دهنده های عصبی را بیش از حدِ نیاز افزایش دهد و همین؛ عامل مشکلات مختلفی از جمله عکس العمل آهسته خواهد شد که ضربان قلب را تغییر داده، فشار خون را هم پایین آورده و باعث می شود که واکنشِ کاملی نداشته باشید یا خیلی کند و آهسته عکس العمل نشان دهید.

3. لرزش دست ها و سایر اندام های بدن به دلیل اعتیاد

علت های فراوانی برای لرزش دست ها وجود دارد که برخی از آن ها جدی هستند؛ مانند بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس، در حالی که دلایل دیگر کم تر نگران کننده می باشند؛ مانند استرس، کمبود خواب، مصرف کافئین بیش از حد و…؛ اما اگر این لرزش در پاها، بازو یا حتی تار های صوتی باشد؛ نشان دهنده اعتیاد به الکل یا حتی مرحله مربوط به ترک آن است.

4. غم و اندوه دائم و احساس افسردگی

افسردگی هم قطعا یکی دیگر از علائم احتمالی اعتیاد است. مواد مخدر می تواند دوپامین و سروتونین را که هر دو تقویت کننده خلق و خو هستند، افزایش دهد که کاملا موقتی و زودگذر است؛ و بالعکس استفاده از مواد مخدر در مدت زمان کوتاهی باعث افسردگی هم خواهد شد. از طرفی وقتی ماده مخدر مصرف شود، احتمال تصمیمات اشتباه افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه، ممکن است حساب بانکی خود را خالی کنید، شغل خود را از دست بدهید یا یک رابطه را خراب کنید که چنین اتفاقاتی به راحتی می تواند منجر به افسردگی شود.

مطالب پربازدید را بخوانید:

انتهای مطلب

دیدگاه ها

علی

پس منم معتاد بودم و خبر نداشتم

محمد

مطلب مفیدی بود

مهسا

با گفتن این نشانه ها تنها خانواده ها نگران تر میشن، اینها دلایل کافی‌ای نیست که حتی به طرف مقابل شک کنیم، چون تمامی این علائم میتونه از ضعف سیستم عصبی باشه!و الان شرایط جوری شده که خیلی از مردم ناراحتی عصبی دارن.

م.ن

منم این علائم رو دارم . ولی نمیدونم چی مصرف میکنم . یا اعتیاد به چیزای غیر مصرفی دارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *